Stowarzyszenie OKF Fenix
Standardy Ochrony Małoletnich
Rozdział I
Objaśnienie terminów
-
- Dzieckiem jest każda osoba do 18. roku życia.
- Stowarzyszeniem jest Stowarzyszenie OKF Fenix
- Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
- Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
- Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
- Krzywdzenie fizyczne to celowe użycie siły fizycznej przeciwko dziecku, które powoduje lub z dużym prawdopodobieństwem może spowodować szkodę dla zdrowia dziecka, zagrożenie dla jego życia, rozwoju i godności. Przemoc fizyczna wobec dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.
- Przemoc psychiczna (nazywana również przemocą emocjonalną) to przewlekła, intencjonalna, nie fizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a opiekunem, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania.
- Przemoc seksualna to włączenie dziecka w aktywność seksualną, której nie potrafi w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób lub która jest niezgodna z normami prawnymi lub obyczajowymi danego społeczeństwa.
- Koordynator Standardów Ochrony Małoletnich, zwany dalej Koordynatorem SOM, to osoba wyznaczona przez Zarząd Stowarzyszenia OKF Fenix, do sprawowania nadzoru nad realizacją Standardów Ochrony Małoletnich.
- Osoby Odpowiedzialne to wszystkie osoby tworzące i współtworzące wydarzenia Stowarzyszenia. W skład Osób Odpowiedzialnych wchodzą: wolontariusze wydarzeń Stowarzyszenia oraz współpracownicy Stowarzyszenia, biorący czynny udział w wydarzeniach Stowarzyszenia.
- Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział II
Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dzieci
-
- Osoby Odpowiedzialne zobowiązane są do zwracania uwagi na symptomy krzywdzenia dzieci podczas trwania wydarzeń Stowarzyszenia.
- Osoby Odpowiedzialne znają i stosują zasady bezpiecznych relacji z dziećmi, ustalone w Stowarzyszeniu. Zasady stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
- Koordynator SOM w ramach wykonywanych obowiązków monitoruje sytuację i dobrostan dzieci podczas wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie.
Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku symptomów krzywdzenia dziecka przez dorosłego
-
- W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia, że dziecko jest krzywdzone, Osoba Odpowiedzialna ma obowiązek poinformowania Koordynatora SOM.
- Podejrzenie krzywdzenia dziecka możne odnosić się do krzywdzenia dziecka w trakcie wydarzeń, oragnizowanych przez Stowarzyszenie, jak i poza nimi.
- Koordynator SOM informuje Zarząd Stowarzyszenia o zaistniałym podejrzeniu lub sytuacji, a następnie sporządza kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów. Karty interwencji przechowuje Zarząd Stowarzyszenia.
- Zarząd organizuje spotkanie z opiekunami dziecka, aby przekazać im informacje o zdarzeniu oraz możliwości skorzystania z pomocy specjalistów lub innych organizacji.
- Zarząd Stowarzyszenia informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiednich organów (prokuratura/policja, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej).
- Koordynator SOM wyznacza osobę do prowadzenia działań. Jeśli tak się stanie, członkowie Organizacji, dzieci i ich opiekunowie zostaną poinformowani o imieniu, nazwisku, adresie e-mail i numerze telefonu tej osoby. Taka osoba działa wtedy w imieniu Zarządu Stowarzyszenia.
- Po poinformowaniu opiekunów, Zarząd Stowarzyszenia składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rodzinnego.
- Osoby Odpowiedzialne i inne osoby, które podjęły informacje o krzywdzeniu dziecka, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom.
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez Osobę Odpowiedzialną lub członka Stowarzyszenia, Zarząd, w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa przez tą osobę, natychmiastowo odsuwa ją od wszelkich kontaktów z dziećmi w obrębie działań Stowarzyszenia, oraz wypowiada wszelkie umowy z daną Osobą.
Rozdział IV
Procedury interwencji w przypadku symptomów krzywdzenia dziecka przez inne dziecko
-
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko, Zarząd Stowarzyszenia kontaktuje się z Opiekunami obydu dzieci aby przekazać im informacje o zdarzeniu
- W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, oraz w przypadku gdy podejrzane dziecko ma więcej niż 13 lat, Zarząd Stowarzyszenia informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiednich organów (prokuratura/policja, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej). Po poinformowaniu opiekunów, Zarząd Stowarzyszenia składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rodzinnego.
Rozdział IV
Zasady ochrony wizerunku dziecka
-
- Stowarzyszenie zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Stowarzyszenie uznaje prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniając ochronę wizerunku dziecka.
- Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.
Rozdział V
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych
w Stowarzyszeniu
-
- W przypadku urządzeń należących do Stowarzyszenia, Stowarzyszenie zapewnia dzieciom dostęp do Internetu z zastosowaniem działań zabezpieczających dzieci przed dostępem do treści mogących stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
- W przypadku urządzeń, należących do współpracowników Stowarzyszenia, odpowiedzialność za korzystanie z takich urządzeń leży po stronie ich właścicieli. To samo tyczy się publicznej sieci, której właścicielami są współpracownicy Stowarzyszenia.
Rozdział VI
Monitoring stosowania Standardów
-
- Koordynator SOM przeprowadza wśród Osób Odpowiedzialnych raz na rok ankietę monitorującą poziom realizacji SOM.
- Osoby Odpowiedzialne mogą proponować zmiany SOM oraz wskazywać naruszenia SOM w ankiecie.
- Koordynator SOM opracowuje wypełnione przez Osoby Odpowiedzialne ankiety, sporządza raport z monitoringu i przekazuje go Zarządowi.
- Koordynator SOM wprowadza do SOM niezbędne zmiany i ogłasza je Osobom Odpowiedzialnym.
Rozdział VII
Przepisy końcowe
-
- Wszelkie informacje dotyczące interwencji zostają zarchiwizowane cyfrowo na okres 5 lat. Mogą zostać udostępnione opiekunom prawnym oraz uprawnionym instytucjom za ich wcześniejszym pisemnym poinformowaniem Stowarzyszenia o chęci uzyskania tychże informacji.
- Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem 15.08.2024 r.
- Ogłoszenie następuje poprzez zarządzenie Zarządu Stowarzyszenia, przesłanie tekstu drogą elektroniczną oraz zamieszczenie na stronie internetowej Stowarzyszenia.